wtorek, 22 grudnia 2015

Gwiazdkowe Wojny

Systemy motywacyjne w postaci przeróżnych obiecanek przed- i po- świątecznych pracują na pełnych obrotach, powodując nadprodukcję obietnic:
- Będę dzisiaj grzeczna - planuje strategicznie starsza córka.
Młodsza córka ma swoją teorię na ten temat, którą to dzieli się natychmiast:
- Nie będziesz!
- Będę!
- Nie będziesz!
- Będę grzeczna!!!
- Nie!!!
Krótka ale intensywna wojna atomowa, która następuje po tej zamaszystej wymianie światopoglądów prowadzi do rozmów pokojowych, przeprowadzanych, jak sama nazwa wskazuje, w osobnych pokojach. Potem następuje długo oczekiwany chwilowy rozejm, charakteryzujący się, podobnie jak pogoda, równowagą chwiejną. Tata pobiera czystą kartkę i laserowy długopis, aby dopełnić obowiązku sprawozdawcy wojennego i przygotować w starym stylu krótką notatkę z pola bitwy. Starsza córka uruchamia wewnętrznego szpiega, zaś wewnętrzny szpieg uruchamia swoją najbardziej chytrą i skuteczną metodę bezpośredniego pytania, która jest najbardziej niedocenianą sztuczką Jedi:
- Co piszesz?
- Jak się kłóciłyście Zosiu. Bo to było śmieszne.
- Ja już nie będę się kłócić - to zdanie przechodzi do historii pod nazwą Deklaracji Grudniowej. Zresztą bardzo szybko przechodzi do historii za sprawą Jagny Ż., zwanej też młodszą córką:
-Będziesz się kłócić!
- Nie będę!
- Będziesz!
- Nie będę!
- Będziesz!!!
- Nie!!!
 Słynna już Kłótnia o Niekłócenie nie zakłóca przygotowań do Świąt. Mama i Tata powoli i dostojnie jak Vader na molo w Sopocie przechodzą na Ciemną Stronę Mocy.

1 komentarz: